Międzynarodowe rozwody

Zawierajac związek małżeński, nie myśli się o rozwodzie. Fakty dotyczące rozwodów są jednak jednoznaczne. W Uni Europejskiej przeprowadzanych jest rocznie około 1.062.500 rozwodów, co oznacza, że rozpada się co drugie małżeństwo. Liczba rozwodów małżeństw mieszanych, w których małżonkowie pochodza z różnych państw, wynosi okolo 170 000 rocznie, co odpowiada 16% wszystkich rozwodów. W przypadku międzynarodowego rozwodu potrzeba wyjaśniania jest bardzo ważna, ze względu na róznice w regułach prawnych poszczególnych państw.

Informacje o przesłankach rozwodowych na tle wybranych państw:

Rozwód w Chinach

W roku 2004 rozwiodlo sie w Chinach 1,61 milionów par. Wzrost ilosci rozwodów w porównaniu z rokiem poprzednim wynosil 21 procent. Przed dwoma laty rzad chinski przystosowal prawo dotyczace slubu i rozwodu do nowoczesnego stylu zycia, ulatwiajac postepowanie administracyjne zwiazane z mozliwoscia zawierania i rozwiazywania zwiazku.

Przeslanki rozwodowe

Przy zgodnosci partnerów, co do rozwodu, ten zostaje im udzielony. Nie musza przedtem zyc osobno. Obydwoje musza udac sie osobiscie do biura meldunkowego i zlozyc podanie o rozwód. W przypadku stwierdzenia, ze obydwie strony rozwodza sie dobrowolnie i kwestie dotyczace dzieci i podzialu majatku zostaly odpowiednio uregulowane, wystawia sie im akt rozwodu. Jezeli jednak tylko jeden malzonek chce wniesc pozew o rozwód, sprawa kierowana jest do sadu ludowego. Sad ludowy musi przeprowadzic w sprawach rozwodowych arbitraz. Jezeli w malzenstwie naprawde nastapil rozpad i arbitraz jest bez skutku, musi zostac udzielony rozwód. Rozpad malzenstwa wystepuje w momencie, gdy jeden z malzonków zyje z inna osoba lub, gdy malzonkowie od dwóch lat zyja osobno.

Specyfika kraju

W czasie trwania ciazy kobiety i do roku czasu po porodzie, a takze do pól roku po usunieciu ciazy, malzonkowi nie wolno wniesc pozwu o rozwód. Nie obowiazuje to w momencie, gdy kobieta chce sie rozwiesc lub, gdy sad ludowy jest zdania, ze pozew mezczyzny musi zostac uwzgledniony.

Pomoc finansowa

Obopólny majatek zostaje podzielony przy rozwodzie wedlug umowy miedzy malzonkami; jezeli malzonkowie nie posiadaja takiej umowy, sad ludowy orzeka o majatku wedlug konkretnych okolicznosci majatkowych i wedlug podstaw szczególnego uwzglednienia racji prawnych dziecka i zony. Jezeli jedno z malzonków podczas trwania malzenstwa w szczególny sposób staralo sie o rodzine, np.: dzieci lub rodziców, to drugi malzonek musi podczas rozwodu wynagrodzic na zadanie to staranie. Jezeli w trakcie rozwodu jeden z malzonków ma problemy zagrazajace jego egzystencji to drugi malzonek musi mu z wlasnego majatku dopomóc. Jak w szczególach taka pomoc wyglada jest ustalane przez malzonków; jezeli malzonkowie nie moga w tej kwestii dojsc do porozumienia, sad ludowy ustala forme wynagrodzenia.

Rozwód we Francji

Kompetencja

Przynajmniej jeden z malzonków jest obywatelem francuskim i ma staly pobyt we Francji. Stale miejsce zamieszkania nie jest konieczne.

Przeslanki rozwodowe

Przy obopólnej zgodzie malzonków na rozwód moze on zostac przeprowadzony natychmiast. Jest jednak obowiazek zawarcia porozumienia rozwodowego. Jezeli tylko jeden z malzonków wnosi o rozwód, sad orzeka o nastepstwach rozwodu. W tym wypadku rozwód nastepuje z obopólnej winy. Jezeli jeden z malzonków nie zgadza sie z orzeczeniem sadowym, jest mozliwosc rozwodu po uplywie 6 lat zycia w separacji lub, gdy stan psychiczny jednego z malzonków ulegnie powaznej zmianie. Na zasadzie orzekania o winie moze zostac udzielony rozwód w sytuacji, gdy jeden z malzonków w powaznym zakresie wykroczyl przeciwko malzenskim obowiazkom. Jednym z tych wykroczen jest orzeczenie o winie w procesie karnym. Próba pojednania jest w kazdym wypadku obowiazkowa.

Pomoc finansowa

Alimenty nie sa wyplacane w trybie miesiecznym, tylko jako suma jednorazowa. Ta jednorazowo ustalona suma nie moze zostac zweryfikowana, nawet przy pózniejszej podwyzce zarobku.
Tylko w wyjatkowych sytuacjach dopuszczone sa odstepy od tej reguly.

Specyfika kraju

Przy rozwodzie z orzeczeniem o winie, partnerowi uznanemu za winnego obnizane sa alimenty. Drugi malzonek moze wniesc sprawe o wyrównanie ideowej i gospodarczej szkody. Darowizny moga zostac obustronnie odwolane.

Kliknij tutaj do francuskiej witryny rozwodowej

Rozwód we Wloszech

Kompetencja

Malzonek powolany musi miec stale zamieszkanie i stale zameldowanie we Wloszech.

Przeslanki rozwodowe

Okres niezbednej separacji w wypadku niezgodnego rozwodu moze przeciagnac sie do siedmiu lat.

Pomoc finansowa

Alimenty moga zostac skrócone z powodu rozwiazlego lub hulaszczego stylu zycia. Poprzez alimenty sa faktycznie wprowadzane zasady winy.

Specyfika kraju

Po rozwodzie obydwoje z malzonków moga zazadac zwrotu kwot, które nie zostaly wydane na utrzymanie i dzieci. Dopiero pózniej reszta majatku zostaje podzielona wedlug praw dzialajacych przy wspólnocie majatkowej.

Rozwód w Holandii

Kompetencja

Malzonek, który wnosi pozew o rozwód musi mieszkac lub miec staly pobyt w Holandii.

Przeslanki rozwodowe

Rozwód moze zostac przeprowadzony z pozwu jednego z malzonków, gdy czas rozstania „w sprawach lózka i stolu” po wpisaniu do spisu roszczen majatkowych trwa dluzej niz trzy lata. W specjalnych przypadkach rozwód moze zostac udzielony juz po uplywie roku czasu. Malzenstwa, w których nastapil rozklad pozycia, moga zostac natychmiast rozwiazane.

Pomoc finansowa

Alimenty zostaja wyplacane maksymalnie przez 12 lat. W przypadku trwania malzenstwa do pieciu lat, okres wyplat alimentów uzalezniony jest od jego trwania malzenstwa.

Specyfika kraju

Intercyzy zawarte po slubie sa pelnomocne tylko w przypadku, gdy zostaly poswiadczone notarialnie lub przez sad okregowy. Przy rozwodzie obowiazuja reguly podzialu majatkowego. Obejmuje ono wszystkie srodki i naleznosci, wyjete sa jednak rzeczy, które w specyficzny sposób powiazane sa z jednym z malzonków, np.: zlota plyta muzyka.

Rozwód w Belgii

Kompetencja

Jeden z malzonków jest obywatelem belgijskim lub zyje w Belgii.

Przeslanki rozwodowe

Przy zdradzie, przemocy w rodzinie lub gwalcie obowiazuje zasada winy.

Pomoc finansowa

Alimenty moga zostac skrócone, jezeli jeden z malzonków zostanie orzeczony winnym rozpadowi malzenstwa. Jest to mozliwe przy zdradzie, przemocy w rodzinie lub przy obrazie slownej. Ostatnia mozliwosc jest ze wzgledu na niedokladne sformulowanie, furtka do czestych dyskusji na temat alimentów.

Specyfika kraju

Jezeli obydwoje z malzonków sa obcokrajowcami, rozwód orzeka sie na podstawie belgijskiego prawa, jezeli nie ma przeciwnych norm w prawie kraju, z którego malzonkowie pochodza. W przypadku, gdy sa przeciwne normy, sedzia belgijski orzeka rozwód na podstawie prawa danego kraju.

Rozwód w Luksemburgu

Kompetencja

Malzonek, który wnosi pozew do sadu jest obywatelem luksemburskim lub posiada stale miejsce zamieszkania.

Przeslanki rozwodowe

Po uplywie okresu trzy letniej separacji, malzenstwo uchodzi za rozpadle i moze zostac takze na wniosek jednego z malzonków rozwiazane. Jezeli jeden z malzonków jest psychicznie chory, rozwód moze zostac udzielony po uplywie pieciu lat z jego winy.

Pomoc finansowa

Przy rozwodzie zawinionym jest mozliwosc skrócenia alimentów.

Rozwód w Austrii

Kompetencja

Jeden z malzonków jest obywatelem austriackim. Przy obcokrajowcach prawo, które zostanie zastosowane tzn. Austrii czy innego kraju uzaleznione jest od stalego miejsca pobytu malzonków.

Przeslanki rozwodowe

Przy zgodzie obydwojga malzonków rozwód zostaje udzielony po pólrocznym okresie separacji. W innych przypadkach konieczne sa trzy lata separacji.

Pomoc finansowe

Zasadniczo podzial majatku podlega regulom podzialu wedlug rozdzielnosci majatkowej. Kazdy z malzonków zatrzymuje tylko to, co sam wniósl do malzenstwa. Jednak jest tez niedokladne sformulowanie, które ustala obowiazek pomagania bylemu malzonkowi i podzial razem uzyskanych oszczednosci wedlug slusznosci. To uregulowanie dopuszcza mozliwosc dlugich sporów.

Specyfika kraju

Udzielenie natychmiastowego rozwodu jest mozliwe w przypadku, gdy jeden z malzonków nie chce miec dzieci, byl niewierny lub ma jakas zarazliwa lub odrazajaca chorobe.

Rozwód w Niemczech

Kompetencje

Jeden z malzonków posiada obywatelstwo niemieckie lub przebywa na terenie Niemiec.

Przeslanki rozwodowe

Jezeli obydwoje malzonkowie wyrazaja zgode na rozwód, malzenstwo moze zostac udzielone po uplywie roku czasu separacji. Takze w sytuacji, gdy tylko jeden z malzonków pragnie rozwodu, moze on zostac zasadniczo udzielony po roku separacji. Najpózniej jednak po uplywie trzech lat zycia w separacji musi zostac udzielony rozwód. W sytuacjach szczególnych rozwód moze zostac udzielony przed uplywem roku czasu.

Pomoc finansowa

Do czasu udzielenia rozwodu obowiazuje szczególny obowiazek do alimentów miedzy malzonkami. Po rozwodzie, alimenty musza byc placone tylko w sytuacji, gdy drugi malzonek nie ma szans utrzymac sie samodzielnie. W wielu sytuacjach alimenty moga jednak zostac ograniczone czasowo.

Specyfika kraju

Zawinione doprowadzenie rozpadu malzenstwa ze strony jednego z malzonków nie jest brane pod uwage. Powody, z jakich zostal wniesiony pozew o rozwód nie sa brane pod uwage przy udzieleniu rozwodu, podziale majatku lub ustalenia wysokosci alimentów. Intercyza musi zasadniczo zostac potwierdzona notarialnie.

Znajdz polskojezycznego eksperta w Niemczech

  • Kliknij tutaj do niemieckiej witryny rozwodowej

Znajdz niemieckojezycznego eksperta do sprawa separacji i rozwodu w Polsce.

Rozwód w Rosji

Kompetencja

Jeden z malzonków jest obywatelem rosyjskim lub przebywa na terenie Republiki Rosyjskiej i malzenstwo zostalo zawarte wedlug prawa rosyjskiego.

Przeslanki rozwodowe

Przy obopólnej zgodzie i gdy malzonkowie nie maja niepelnoletnich dzieci, pozew i udzielenie rozwodu orzekane sa poprzez urzad rejestracji w sprawach cywilnych. Jezeli ww warunki nie sa spelniane przez malzonków decyzja o orzeczeniu rozwodu nalezy do sadu.

Pomoc finansowa

Alimenty sa po rozwodzie tylko wtedy placone, gdy drugi malzonek nie jest w stanie utrzymac sie samodzielnie. Sa jednak wyjatki, w których alimenty moga zostac ograniczone lub nawet cofniete. Intercyza musi zasadniczo byc potwierdzona notarialnie.

Rozwód w Turcji

Kompetencje

Turecki wymiar sprawiedliwosci nie interesuje sie, czy pozew o rozwód zostal równiez wniesiony w jakims innym panstwie. Pozew o rozwód jest uwzgledniany, gdy jeden z malzonków ma obywatelstwo tureckie lub metryka slubu zostala umiejscowiona w tureckim urzedzie stanu cywilnego.

Przeslanki rozwodu

Przy zdradzie lub opuszczeniu malzonka, rozwód moze zostac udzielony natychmiast na wniosek jednego z malzonków. Rozwód za zgoda malzonków moze zostac udzielony po roku separacji.

Pomoc finansowa

Zasady wyrównania przyrostu majatkowego malzonków i uwzglednienia alimentów obowiazuja.

Specyfika kraju

Przy rozwodach przeprowadzonych do konca 2002 roku obowiazywala absolutna rozdzielnosc majatkowa. To znaczy, ze po rozwodzie nie obowiazywala zadna powinnosc wyrównania przyrostu majatku. W miedzyczasie zostala ona jednak wprowadzona.

Rozwód w Szwajcarii

Kompetencje

Przynamniej jeden z malzonków jest obywatelem szwajcarskim. Takze dla obcokrajowców, którzy mieszkaja w Szwajcarii odpowiada szwajcarski wymiar sprawiedliwosci.

Przeslanki rozwodu

Po uplywie dwóch miesiecy czasu i po ustnej rozprawie, rozwód za obopólna zgoda moze zostac udzielony natychmiast. Po ubiegu dwu letniej separacji wystarczajacy jest wniosek jednego z malzonków. Udzielenie rozwodu we wczesniejszym terminie jest mozliwe, jezeli utrzymanie stanu malzenskiego jest dla jednego z malzonków niemozliwe.

Pomoc finansowa

Rozliczenie alimentów wystepuje podobnie jak i w Niemczech.

Specyfika kraju

Podzial majatku nastepuje wedlug zasad wspólnoty majatkowej. Dorobek majatkowy uzyskany w czasie trwania malzenstwa nie zostaje wyrównany.

Rozwód w Hiszpanii

Kompetencja

Jeden z malzonków jest obywatelem hiszpanskim. Rozwód moze zostac udzielony równiez obcokrajowcom, którzy zyja w Hiszpanii.

Przeslanki rozwodu

Malzenstwo musi trwac przynajmniej rok czasu przed wniesieniem pozwu. Po wniesieniu powództwa o rozwód czas oczekiwania wniosku rozwodowego wynosi rok czasu. Orzeczenie o winie zostaje zastosowane przy zdradzie, obrazie, alkoholizmie i opuszczeniu rodziny.

Pomoc finansowa

Jezeli jedna z stron zostala orzeczona winnym rozpadu malzenstwa, to nie przysluguje mu wyrównanie przyrostu majatku.

Specyfika kraju

Jezeli jeden z malzonków unika wspólnego zycia, mimo wezwania drugiego malzonka dluzej niz szesc miesiecy, moze zostac orzeczony winnym rozpadu malzenstwa. Kto unika wspólzycia malzenskiego, temu moze zostac obciete wyrównanie dorobku majatkowego.

Zgodnie z tematem

Również w interesie
Informacje o rozwód
dla Ciebie!